niedziela, 4 września 2011

Szczur w naszym domu

Jest to urocze zwierzę wyhodowane przez człowieka. Najpierw stworzono odmiane albinotyczną, a później, dzięki odpowiednim krzyżówkom i selekcji powstały liczne odmiany barwne: od białych poprzez kremowe, łaciate do czarnych.


Szczur w naszym domu

Są to zwierzęta niewiarygodnie inteligentne i przywiązujące się do opiekuna. Są bardzo kontaktowe, a przy okazji nie wymagają takiego nakładu pracy i zainteresowania jak np. psy. I w żadnym wypadku nie można powiedzieć że jeśli ktoś widział jednego szczura to widział wszystkie. Każdy szczur jest wielką indywidualnościa. Nawet dwie siostry z jednego miotu mogą sie bardzo od siebie róznić. Mialam w swoim życiu trzy szczury,a

właściwie szczurzyce. Pierwsza była niewiarygodnie inteligentna, prawie cały dzień biegała luzem po moim pokoju, przybiegała na "umowiony" sygnał (skrobanie palcem np. w dywan), a gdy bylismy na spacerze to ja szłam a ona biegła za mną jak pies. Gdy się zatrzymywałam - wbiegała po mojej nodze na ramię. Nigdy nie próbowała uciec. Uwielbiała pieszczoty i odwdzięczala się za nie lizaniem malutkim języczkiem ręki. Druga samiczka była całkiem inna. Także była bardzo inteligentna, ale znacznie bardziej wesoła i ciekawska. Wszystko musiała zobaczyć i obwąchać. Dlatego nie mogłam jej brać na takie spacery jak tej pierwszej. Cos ja zaciekawiło i już szczur biegł to obejrzec. Niestety, kiedyś przypłaciła swoją ciekawość życiem. Trzeci szczur był jedynym mało inteligentnym przedstawicielem tego gatunku jakiego spotkałam. Przyczyną mogło byc to, że całe dzieciństwo spędził w malutkim akwarium bez kontaktu z człowiekiem i na walkach z rodzenstwem o każdy kęs pożywienia . Gdy tylko trafil do mnie, od razu bylo widać że będą z nim kłopoty. Był bardzo zastraszony i reagował agresją. I tak mu już zostało. Wielu moich znajomych miało te zwierzęta i wszystkie one były bardzo łagodne i przyjazne. Mój trzeci szczur był wyjatkiem potwierdzającym regułę. A tą regułą jest właśnie fakt, że te gryzonie są wspaniałymi towarzyszami dla ludzi mających mało czasu, ale nie tylko. One są dla każdego.




Jeśli postanowimy zakupić tego wspaniałego zwierzaka to powinniśmy już w sklepie zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na to jak wyglądają warunki w jakich przebywa zwierzę. Klatka powinna byc duża i czysta. Wszystkie obecne w niej szczury powinny wyglądać zdrowo i "jędrnie". Jeśli choć jeden osobnik bedzie miał np. wypryski, wyłysienia, wydzielinę z oczu lub nosa, to istnieje duże prawdopodobieństwo ze inne też są już chore, a jedynie nie mają jeszcze objawów. Szczury są niezwykle ciekawskie, więc gdy nachylimy się nad klatką i wydamy jakiś dźwięk, to wszystkie zwierzęta powinny przerwać swoje zajęcia i zainteresować się nami. I wlasnie ten moment powinniśmy wykorzystać na wybór nowego domownika. Nigdy nie pozwólmy na to aby sprzedawca sam wybrał zwierzę. Należy podać zwierzętom ręke do obwąchania i wybrać szczura najbardziej nami zainteresowanego. Ten pierwszy kontakt jest bardzo ważny, a poza tym nie dostaniemy zwierzęcia tchorzliwego czy agresywnego. I jeszcze jedna rada: szczury potrzebują od małego kontaktu z ludźmi. Nie może on polegać jedynie na zapachu ręki która wsypuje karmę do ciasnej klatki w sklepie zoologicznym, dlatego im młodsze zwierzę trafi do naszego domu, tym bardziej sie przywiaże i bedzie oddane opiekunom. Kupując w sklepie dorosłe zwierzę narażamy sie na ryzyko że nasz szczur będzie zbyt "samodzielny" i niezależny, a człowieka będzie używał jedynie jako dostawcę żywnosci.




Oczywiście, zanim przyniesiemy do domu nowo nabytego szczura musimy starannie przygotowac miejsce w ktorym będzie spędzał większość czasu. Powinna to być klatka, w żadnym wypadku akwarium! I to nie zwykła klatka. Szczur jest zwierzęciem niezwykle inteligentnym i zamkniety w zwykłej klatce po prostu się nudzi i cierpi. Obecnie na rynku są dostępne wspaniałe, duże, kilkupiętrowe klatki. Jeśli włożymy tam kilka zabawek i gałązek to nasz pupil na pewno będzie sie dobrze czuł. W klatce powinny znaleść się: miseczki na suchą i mokrą karmę, poidełko (najlepiej kulkowe), gałązki lub kolby do obgryzania, jakas zabawka (np. drewniana kulka, moje ją uwielbiały), domek do spania (nie jest konieczny, ale zapewnia komfort snu). Klatka powinna stać w miejscu spokojnym, zabezpieczonym od przeciągu, ale dobrze by było gdyby zwierzę moglo obserwować domowników. Zapewnia to dodatkową rozrywkę dla szczura. W pokoju po którym szczur będzie mógł swobodnie biegać należy zabezpieczyc wszystkie kable. Ten gryzoń uwielbia sie nimi zajmować, co może się skończyć tragicznie.




Przed zakupem należy podjąc jeszcze jedna decyzję. Czy chcemy mieć jednego czy dwa szczury. Pojedyncze zwierzę znacznie bardziej przywiązuje sie do opiekuna. On jest całym jego światem. Szczury są zwierzętami stadnymi i potrzebują towarzystwa. Z braku innych przedstawicieli swojego gatunku wszystkie swoje uczucia przelewaja na człowieka. Jest to bardzo miłe, jeśli jednak nie będziemy mogli poświecić mu zbyt dużo czasu, to lepiej zdecydujmy się na dwójkę. Najlepiej gdyby to były dwie samiczki. Jeśli bedzie parka to szybko nasz stan posiadania sie zwielokrotni. Samce mogą walczyć, chyba że zdecydujemy sie na kastrację obydwu. Dwa szczury dogadują się doskonale i zapełniają sobie wolny czas.




Podjelismy już wszystkie decyzje, klatka jest przygotowana i zaopatrzona. Możemy iść po nowego domownika. W sklepie należy go wlożyc do pudełka i jak najszybciej zanieść dodomu. Jest to dla zwierzęcia ogromny stres i należy ten czas zmniejszyć do minimum. W domu jak najszybciej należy wlożyc szczura do klatki i zostawić w spokoju. Teraz nadszedł czas na uspokojenie sie i poznawanie nowego otoczenia. Bezpośrednie kontakty najlepiej jest nawiązywac dopiero na drugi dzień. Powinny się one zacząć od podawania smakołyków i cichego przemawiania. Gdy zwierzę będzie wesoło przybiegać do opiekuna, mozna je po raz pierwszy wypuścic poza klatke. Pokój powinien być zamknięty. Otwieramy klatkę i siadamy z dala od niej. Szczur musi wyjść sam i obadać teren wokół. Opiekun moze miec w ręku coś dobrego i cichym glosem przywoływac zwierzę. Szybko nabierze ono odwagi, ciekawość weźmie górę nad strachem.




Szczury nie są kłopotliwymi domownikami. Są ciche, mało wymagające, wszystkożerne. Jeśli tylko zadbamy o czystosć ściółki to nie musimy przejmować się nieprzyjemnym zapachem. Szczury są bardzo czystymi zwierzętami, codziennie wiele czasu poświęcają na własną toaletę. Wylizują sobie futerko, wyczesuja tylnymi łapkami, czyszczą pazurki. Szczury nie są wybredne jeśli chodzi o pożywienie. Ewolucja przystosowała je do trawienia wszystkiego co ma jakiekolwiek wartości odżywcze. Z pokarmów pochodzenia zwierzęcego można im podawać: kawałki gotowanego mięsa, ser biały i żółty, jajko na twardo. Z roslinnych: gotowe granulaty, ziarno, warzywa i owoce, gałązki, suchy chleb, gotowane ziemniaki, i inne. Jako gryzonie, szczury musza stale ścierać swoje nieprzerwanie rosnące siekacze. Dlatego zawsze powinny mieć dostęp do pokarmów twardych: suchego chleba, gałazek, specjalnych kolb.

http://www.sciaga.pl/tekst/5180-6-szczur_w_naszym_domu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz