czwartek, 1 września 2011

Hodowla Szczurków


Hodowla

Do hodowli tych bardzo grzecznych zwierzątek muszą być spełnione następujące wymagania:

KlatkaKlatka

  1. Musi być szczelnie zamykana, ale bez przesady szczurek musi oddychać! Po domu może biegać tylko pod okiem swojego właściciela, żeby nie zeżarł nam jakiś kabli albo nie wyrządził nam szkód w mieszkaniu.
  2. Pomieszczenie musi być w miarę duże, żeby szczurek mógł swobodnie się poruszać, a w przypadku gdy lokatorów jest więcej w małym pomieszczeniu pobudza to ich agresywność i mogą ze sobą walczyć o teren.
  3. Powinna być  wykonana z materiału który jest odporny na działanie odchodów szczura oraz środków czyszczących.

Podłoże

W klatce lub terrarium powinna znajdować się ściółka. Jest ona potrzebna aby nasz szczurek mógł się załatwiać i aby wchłaniała wodę i siuśki. Szczurki lubią również kopać w trocinach. Najlepiej aby były to trociny kupowane w sklepach zoologicznych ponieważ są one oczyszczone. Na trociny możemy położyć również pocięte uprzednio siano. Taka ściółka powinna być wymieniana przynajmniej raz na tydzień bo zapach gnijących trocin jest okropny i jeśli myślicie że przeszkadza ludziom to pomyślcie o tym co muszą czuć szczurki, a przecież to nie ich wina że muszą się załatwiać.

DomekDomek

Domek spełnia bardzo ważną funkcję, daje schronienie dla zwierzątka. Szczurek który nie posiada własnego domku będzie się czuł niepewnie i będzie mało sypiał. Domek można kupić gotowy w sklepach zoologicznych lub zrobić samemu z drewna lub innego materiału. Domek powinien być dość duży ponieważ szczury szybko rosną i domek mógłby stać się dla szczurka za mały. Do domku można wkładać kawałki papieru albo wełny tylko nie takie które mogłyby obwiązać szczurkowi nóżkę. Dobrym pomysłem na domek dla malutkich  szczurków będzie wydrążony orzech kokosowy z odpowiednim otworem, natomiast dla większych szczurów polecam odpowiednio dużą doniczkę z wyciętym otworem jak na zdjęciu. Te pomysły na domki doskonale się sprawdzają a nawet lepiej spełniają swoje funkcje niż małe domki kupowane w klepach zoologicznych.

Toaleta

Szczury nie zwracają uwagi gdzie robią kupke, może to nas bardzo zdenerwować gdy nasz przyjaciel zrobi bobka w nieoczekiwanym momencie na przykład na naszym ubraniu, nie martwcie się tym bardzo, bo to z czasem mu to przejdzie, mój szczurek załatwiał się gdzie popadnie jak był mały a teraz robi tylko w klatce. Ogonek może zostawiać bobki gdy się czegoś boi, wtedy najlepiej wsadzić go do klatki gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Z oddawaniem moczu jest zupełnie inaczej, mają określone miejsce w terrarium gdzie siusiają, lecz czasem także może siusiać ze strachu.
Klatka

Karmnik i Poidełko

Karmnik to po prostu mała miseczka, w sklepach ze zwierzątkami jest ich duży wybór. Najlepiej aby miseczka była wykonana ze szkła, metalu lub porcelany ponieważ pojemniczek plastikowy może zostać pogryziony. Natomiast poidełko powinno być wiszące ponieważ wodę w miseczce szczurek może wylać lub wrzucić do niej trociny albo po prostu załatwić się do miseczki, woda w poidełku musi być uzupełniana za każdym razem jak szczurek ją wypije, to samo tyczy się suchej karmy która powinna zawsze znajdować się w karmniku.

http://ogonek.republika.pl/hodowla.shtml
inne ciekawe artykuły znajdziesz pod tą stroną : 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz